Vitamín D sa často označuje ako „slnečný vitamín“, pretože telo ho vytvára, keď je pokožka vystavená slnečnému žiareniu. Pomáha udržiavať zdravé kosti, zuby, svaly a reguluje hladiny vápniku a fosfátov.
Vitamín D3
Najčastejšie sa stretnete s vitamínom vo forme D3. Je to forma Vitamínu D (kalciferolu). Vitamín D3 je tiež steroid, tak ako testosterón, cholesterol a kortizol. Zvyšuje vstrebávanie vápnika z čreva.
Nedostatok vitamínu D
Nedostatok je v populácii pomerne častý a podľa výskumov dosahuje až 40 %. Mierny nedostatok sa môže prejavovať oslabením imunity a jeho zníženou schopnosťou pri boji s infekciami. Nedostatok vitamínu D tiež zhoršuje priebeh zápalových ochorení tráviaceho traktu a niektorých ďalších autoimunitných ochorení a to najmä v dôsledku chýbajúceho protizápalového efektu, ktorý má vitamin D.
Dlhodobý nedostatok je príčinou závažných porúch vývinu kostí. U detí sa prejavuje formou rachitídy, pri ktorej dochádza k poruchám vývinu kostry a deformáciám tenkých a krehkých kostí. U dospelých dochádza k osteomalácii, čo je ochorenie charakteristické mäknutím kostí.
Ako získať vitamín D?
Ideálny zdroj vitamínu D je vlastná syntéza v pokožke. Pod vplyvom slnečných UV-B lúčov sa v pokožke prítomný derivát cholesterolu mení na vitamín D3 (cholekalciferol). Vystavenie rúk a tváre slnečnému žiareniu na pätnásť až tridsať minút v čase medzi 10:00 a 15:00 hod. je podľa výskumov väčšinou dostatočné pre udržanie opitmálnej hladiny vitamínu D.
Vitamín D3 sa spravidla získava zo živočíšnych tukov, avšak na trhu sú už aj vegánske varianty vitamínu D3.
Vitamín D2 je výlučne rastlinného pôvodu. Účinnosť vitamínu D2 a vitamínu D3, bola opakovane potvrdená a obe formy sú účinné pre správny metabolizmus vápnika a zdravie kostí. V štúdiách o vplyve vitamínu D na špecifické ochorenia a dĺžku dožitia preukázal vyšší potenciál práve vitamín D3.
Nové štúdie z UK
Londýnska univerzita zahájila štúdiu s cieľom zistiť, či nás vitamín D môže ochraniť pred ochorením Covid-19.
Profesor Adrian Martineau – vedúci výskumník štúdie z londýnskej univerzity Queen Mary, uviedol, že existujú „rastúce dôkazy o tom, že vitamín D môže znížiť riziko infekcií dýchacích ciest“.
„Nedostatok vitamínu D je častejší u starších ľudí, u ľudí s nadváhou a u černochov a Ázijcov – a všetkých skupín, u ktorých je zvýšené riziko, že môžu ochorieť na Covid-19,“ dodal.
„Doplnky vitamínu D sú lacné, majú nízke riziko a sú všeobecne dostupné; ak sa preukážu ako účinné, mohli by výrazne pomôcť nášmu globálnemu boju proti vírusu,“ vysvetlil kolega, Dr. David Jolliffe.
Národný inštitút pre zdravie a starostlivosť (Nice) však ešte v júni uviedol, že neexistujú dostatočné dôkazy na to, aby sme dospeli k takému záveru, že doplnky vitamínu D chránia ľudí pred koronavírusmi.
Vitamín D sa často označuje ako „slnečný vitamín“, pretože telo ho vytvára, keď je pokožka vystavená slnečnému žiareniu. Pomáha udržiavať zdravé kosti, zuby, svaly a reguluje hladiny vápniku a fosfátov.
Práve medzi októbrom a marcom kedy je slnečného svitu najmenej sa odporúča užívať doplnky vitamínu D.
Štúdie na Univerzite Queen Mary sa môže zúčastniť každý, kto má viac ako 16 rokov a žije vo Veľkej Británii, pokiaľ v súčasnosti neužíva vysoké dávky tohto vitamínu.
Nové štúdie z USA
Nové štúdie z USA naznačujú, že doplnky vitamínu D môžu znížiť riziko Covid-19 o 54 percent.
Štúdia pod vedením Dr Michael Holick z Bostonskej univerzity – školy medicíny, odobrali vzorky krvi od 235 hospitalizovaných pacientov s Covid-19 a zmerali hladiny vitamínu D.
U pacientov sa sledovala závažnosť infekcie, strata vedomia, ťažkosti s dýchaním alebo smrteľné ochorenie.
Štúdia publikovaná v časopise PLOS ONE zistila, že u pacientov starších ako 40 rokov, ktorí mali dostatočné hladiny vitamínu D, bola o viac ako 51 % nižšia pravdepodobnosť úmrtia na vírus.
Dr. Holick nedávno zverejnil ďalšiu štúdiu, v ktorej sa zistilo, že dostatok vitamínu D môže znížiť riziko ochorenia Covid-19 o 54 percent. Iná štúdia zas zistila, že tiež pomáha znižovať mieru infekcie.
Odporúčaná denná dávka
Komplexné pozitívne účinky vitamínu D na imunitu organizmu, procesy bunkového delenia, kosti, svaly, mozog a psychiku, krvný obeh, ochorenia ako cukrovka 1. typu, roztrúsená skleróza, porážka, sa môžu podľa najnovších štúdii uplatniť až pri vyšších dávkach metabolitov vitamínu, ktoré sú dopĺňané do tela.
Výrobcovia by mali informáciu o obsahu vitamínov uvádzať na obaloch alebo etiketách výrobkov. Najnižšia koncentrácia 25-hydroxy-vitamínu D3 v krvi je pre väčšinu ľudí 30 – 32 ng/ml (74 – 80 nmol/l).
Denný príjem má celoročne zodpovedať odporúčanej dávke (pozor! norma sa zvyšuje hlavne v zime). Dávka zhruba 5 mikrogramov (200 IU), ktorá sa dá získať v 200 g ryby, 3 vajciach či 100 g avokáda, je v zime pre dospelého človeka nedostačujúca.
bezpečné denné príjmy vitamínu D:
Vek | Cholekalciferol (D3) | ||
Deti | 0 – 12 mesiacov | 25 µg | 1000 IU |
Deti | 1 – 10 rokov | 50 µg | 2000 IU |
Deti | 11 – 17 rokov | 100 µg | 4000 IU |
Dospelí | nad 18 rokov | 100 µg | 4000 IU |
Tehotné a dojčiace ženy | 100 µg | 4000 IU |
Zdroj údajov: EFSA Journal 2012;10(7):2813
Predávkovanie vitamínu D
Pre dospelých ľudí sa ukázali ako toxické dlhodobo užívané dávky vitamínu D od 10 000 IU denne. Bezpečná horná hranica príjmu vitamínu D bola stanovená na 4000 IU denne. Nadmerný príjem môže spôsobovať poruchy srdcového rytmu, nadmerné močenie, anorexiu a extrémne chudnutie.
Dlhodobý nadmerný príjem vitamínu D spôsobuje ukladanie vápnika vo svaloch, cievach, srdci a obličkách, čo môže viesť k ich zlyhaniu. Pri vysokých dávkach vápnika s vitamínom D sa môže zvyšovať riziko obličkových kameňov.
Zdroje: Vitamin D deficiency in Europe: pandemic?, Vitamin D: Fact Sheet for Health Professionals, Vitamin D for COVID-19: a case to answer?, Vitamin D supplementation to prevent acute respiratory tract infections: systematic review and meta-analysis of individual participant data Kurátor: Petrém
Reklama, ktorá sa zobrazujuje na stránke nám pomáha financovať fungovanie portálu. Podporiť nás môžeš zdieľaním článku alebo nám môžeš kúpiť kávu. Môžeš tak urobiť aj príspevkom cez Revolut. Sme ľudia, ktorí stoja za relife.sk – dvaja Slováci Peter a Dávid. Hľadáme odpovede na tvoje otázky s cieľom pomôcť. Informácie si overujeme a produkty a služby testujeme.