Keď hovoríme o človekom spôsobených ohrozeniach životného prostredia, nesprávne zaobchádzanie s odpadom je jednou z hlavných hrozieb. Éra pandémie COVID-19 ešte zvýšila produkciu odpadu a tak sa výzvy v oblasti odpadového hospodárstva, najmä zdravotníckeho a odpadu z domácností, zosilnili.
Politika „zostaňte doma“, zavedenie lockdownu a potreba preventívnych opatrení zvýšili spotrebu a výrobu výrobkov, ako sú rukavice, masky, dezinfekčné prostriedky, teplomery, toaletný papier, čistiace prostriedky a potraviny. Každá domácnosť produkuje viac odpadu ako kedykoľvek predtým. A ani pred pandémiou nebol sektor odpadového hospodárstva efektívny a už vtedy čelil výzvam.
Našťastie je v našich silách s tým niečo urobiť. Existuje mnoho jednoduchých spôsobov, ako znížiť množstvo odpadu z domácností. S trochou plánovania, premýšľania a kreativity môžete výrazne znížiť svoj vplyv na životné prostredie (a pravdepodobne aj svoju peňaženku!) Redukovaním obsahu odpadkového koša. Chcete to skúsiť, ale neviete ako? Zostavili sme pre vás zoznam 11 jednoduchých spôsobov, ako znížiť množstvo odpadu vašej domácnosti a ako mať svoje smeti pod kontrolou.ň
1. Recyklujte správne
Recyklácia udržuje materiály mimo skládky opätovným využití v nových výrobkoch. Správnou recykláciou tiež znižujete kontamináciu v recyklačnom prúde. Ako to praktizovať doma?
- do kuchyne si zaobstarajte samostatné odpadkové koše na suchý a mokrý odpad
- pre ostatný domový odpad vyhraďte dva odpadkové koše, alebo vrecia pre papier a plast
- plasty z kuchyne udržujte čisté a suché. Sklenené / plastové nádoby vypláchnite a zbavte zvyškov potravin
- majte samostatný kôš, alebo vrece na sanitárny odpad
Ak to myslíte s recykláciou naozaj vážne a ak vám to vaše priestory dovolia, zaobstarajte si farebne odlíšené odpadkové koše. Odpadkové koše rozlišujte nasledujúco: zelený pre organický odpad, žltý pre sklo, biely pre papier, sivý pre kov, červený pre nebezpečný odpad a modrý pre plast. Separujte odpad do dvoch kategórií – biologicky rozložiteľný a biologicky nerozložiteľný. Vlhký odpad, ako sú zvyšky potravín, zelenina, šupky atď., vkladajte do organického smetného koša, a neskôr ho môžete použiť na kompostovanie.
2. Redukujte plytvanie potravinami
Najväčšou zložkou komunálneho tuhého odpadu posielaného na skládky sú potraviny. Najúčinnejším spôsobom, ako znížiť množstvo odpadu z domácnosti, je preto redukovať a presmerovať zvyšky jedla! Plánovanie je kľúčové; nezabudnite nakupovať so zoznamom, urobte si inventarizáciu chladničky, použite zvyšky a správne skladujte potraviny.
Zvyšky jedla je možné presmerovať mnohými spôsobmi! Môžete ich dávať zvieratám, napríklad hydine (aj keď odrádzame od kŕmenia prasiatok zvyškami potravín), začať kompostovať na záhrade, zaobstarať si kompostér do interiéru…
3. Papier alebo plast? Ani jedno!
Na nákupy používajte opakovane použiteľné tašky. A neobmedzujte sa iba na nákup potravín – aj pri nákupe oblečenia, kníh, domácich potrieb atď. majte pri sebe opakovane použiteľné tašky. Môžete ich tiež použiť na nákup sypaných potravín (napríklad ovocia a zeleniny).
Ak ste náchylní zabúdať, skúste tašky skladovať v aute. Extrémnejšie riešenie, ak sa prichytíte, že zabúdate je, že sa prinútite, aby ste sa pre ne vrátili domov. Je pravdepodobné, že si na túto nepríjemnú skúsenosť spomeniete a bude oveľa menej pravdepodobné, že ich zabudnete aj nabudúce! Alebo si objednajte nákup online bez tašiek.
4. Povedzte nie balenej vode
Namiesto nej noste so sebou opakovane použiteľnú fľašu s vodou. Je to mýtus, že balená voda je zdravšia ako voda z vodovodu – hoci voda z vodovodu aj balená voda sú regulované, voda z vodovodu má v skutočnosti prísnejšie normy kvality a zdravia ako fľašková voda. Prínosom pre životné prostredie, vaše zdravie a financie je to, že sa chopíte kohútika a budete ho opakovane používať!
Ak sa predsa len rozhodnete kupovať nápoje vo fľaši, vyberajte radšej veľké balenia ako malé.
5. Na upratovanie používajte opakovane použiteľné handry a handričky
Vyhnite sa papierovým utierkam, obrúskom a vreckovkám tým, že budete používať handry, ktoré viete vyprať! Po použití ich jednoducho ich hodíte do prania, vyperiete v horúcej vode a vydezinfikujete sušením na slnku.
6. Deaktivujte zasielanie papierových zásielok, faktúr, reklám, nevyžiadanej pošty a telefónnych zoznamov
Požiadajte svoju banku a spoločnosti poskytujúce služby o informácie o elektronických výpisoch a platbách. Pokiaľ ide o ďalšie nežiaduce tlačivá, kontaktujte priamo spoločnosť a zdvorilo požiadajte o odstránenie z jej zoznamu adries. Obchodujte elektronicky. Žiadajte faktúry na svoju e-mailovú adresu, nie tlačenú kópiu. Namiesto doručenia novín domov zvážte čítanie správ online. Znížite takto množstvo odpadu recyklovateľného papiera vo vašej domácnosti.
7. Kupujte potraviny, ktoré majú menej obalov
Ak inklinujete k nákupu potravín, ktoré sa dodávajú v škatuliach, zabalených v plastoch s jednotlivo balenými porciami, pravdepodobne produkujete viac odpadu, ako chcete. Hľadajte spôsoby, ako nakupovať potraviny s minimálnym množstvom obalov, najmä plastových a uvidíte, ako sa vaša denná kopa odpadu zmení na kôpku.
8. Zvážte výrobu vlastných čistiacich prostriedkov a detergentov
Mnohé z obalov používaných na čistiace a pracie prostriedky nie sú recyklovateľné, takže nakoniec idú do odpadu. Ak máte čas a chuť, výroba vlastných receptúr a ich skladovanie v sklenených nádobách nakoniec ušetrí veľa peňazí a výrazne zníži váš odpad. A tiež vytvoríte pre svoju rodinu prostredie bez chemikálií.
9. Znova použite nádoby nádoby na skladovanie
Odolné nádoby je možné opakovane použiť predtým, ako budú musieť ísť von s odpadkami alebo do recyklácie. Fľaše, škatule a tašky môžu slúžiť mnohým účelom, ak viete, ako ich používať.
- papierové vrecká použite na uchovanie recyklovateľných materiálov.
- kancelársky papier používajte na obojstrannú tlač, alebo nechajte svoje deti kresliť na zadnú stranu použitého papiera.
- na skladovanie suchých potravín a zvyškov používajte potravinové sklenené poháre(ktoré predtým neobsahovali nič toxické).
- plastové nádoby sa dajú dobre skladovať, ale buďte opatrní pri ich opakovanom použití pre uchovávanie potravín. Plast, aj keď potravinársky, sa môže časom „unaviť“ a začať vylúhovať chemikálie.
10. Nebezpečný odpad zneškodnite správne
Vo vašej domácnosti sú aj predmety, ktoré sa jednoducho nedajú recyklovať, alebo znovu použiť. Musia byť vyhodené s odpadom, alebo zlikvidované v zariadení pre nebezpečný odpad. Pokúste sa znížiť svoju spotrebu nasledujúcich položiek a keď ich použijete, zlikvidujte ich podľa príslušných predpisov:
- batérie
- farby
- televízory, počítače a iná elektronika
- žiarovky
11. Darujte veci, pokiaľ je to možné
Ak máte staré oblečenie, elektroniku alebo iné predmety, ktoré už nepotrebujete, alebo nechcete, ale stále sú v dobrom stave, darujte ich namiesto toho, aby ste ich vyhodili do koša. Školy často prijímajú dary – staré počítače a inú elektroniku. Obráťte sa na miestny útulok pre bezdomovcov, mestský, resp. obecný úrad a informujte sa o darovaní nábytku, elektroniky, šatstva a ďalších predmetov, ktoré ste prestali používať.
Zdroje informácií:
- https://parenting.firstcry.com/articles/magazine-best-methods-to-manage-your-household-waste/
- https://www.wikihow.life/Manage-Your-Home-Waste
Zdroj: tento obsah je sponzorovaný