Milujete pohyb, no behanie po asfalte vás nebaví? Vyskúšajte trailový beh, ktorý spája túto aktivitu s objavovaním krás prírody. Keďže budete behať v náročnejšom teréne, aj požiadavky na výber trailovej obuvi sú vyššie. Na čo si dať pozor?
Čo je to trailový beh?
Na rozdiel od behu po cestách, trailový beh sa odohráva na rôznorodých prírodných povrchoch, ako sú lesné chodníky, horské cestičky, lúky, štrkové či kamenisté traily a podobne. Okrem toho, že beh v nerovnom teréne zapája viac svalových skupín, v spojení s okolitou prírodou má tiež pozitívny vplyv na psychickú pohodu. Je náročnejší ako beh po ceste, okrem zložitejšieho terénu je výzvou často aj výrazné stúpanie alebo klesanie.
Podrážka s výrazným dezénom
Trailová obuv sa vyznačuje špecifickou podrážkou s výstupkami, ktoré zlepšujú trakciu v náročnom teréne, napr. na klzkých, mäkkých alebo kamenistých povrchoch. Dezén, resp. vzor by sa mal odvíjať od terénu, v ktorom plánujete behať:
- pre ľahký terén, suché a spevnené povrchy, ako lesné a poľné cesty, postačí dezén s plytkými výstupkami do 3 mm,
- pre mierny terén sú ideálne 3 až 4 mm výstupky, ak sa na traily často stretávate s blatistými úsekmi, voľte topánky s výraznejším dezénom, hlbšie výstupky s väčšími medzerami efektívne odvádzajú blato a zabraňujú jeho priľnutiu na podrážke,
- do technického terénu voľte dezén s výstupkami nad 4 mm, pri pohybe po ľade alebo zamrznutej zemi je navyše nevyhnutná dodatočná výbava v podobe kovových klincov.
Trailové topánky sú zvyčajne spevnené v oblasti špičky a päty. Niektoré modely majú navyše ochrannú vložku v medzipodrážke, tzv. Rock plate pre zvýšenú ochranu proti ostrým predmetom, ako sú napríklad skaly.
Aký drop je vhodný pre trailové topánky?
Drop (sklon) predstavuje rozdiel vo výške medzi pätou a prednou časťou chodidla, teda to, ako vysoko je päta zdvihnutá v porovnaní so špičkou. Pri trailových topánkach sa sklon pohybuje v priemere na úrovni 8 mm – príkladom je aj kvalitná Dynafit obuv, napr. model Dynafit Traverse, ktorý nájdete aj na e-shope Sportrysy.sk.
Väčšina bežcov totiž prirodzene došľapuje na pätu (najmä na tvrdých povrchoch) a vyšší drop pomáha lepšie absorbovať nárazy pri dopade a eliminovať ich prenos na ďalšie časti tela, napr. kolená. Začiatočníci by si mali vybrať sklon medzi 8 a 10 mm. Bežci, ktorí došľapujú na prednú alebo strednú časť chodidla, potrebujú nižší drop, tzn. 4-8 mm.
Vodeodolnosť nie je nevyhnutná
Ak pravidelne beháte v suchom počasí, nemusíte sa vodeodolnosťou zaoberať. Zatiaľ čo v daždivom počasí oceníte suché nohy, hydroizolačná membrána môže znížiť priedušnosť topánok, čo môže viesť k diskomfortu a poteniu nôh.
Tak kedy vyrážate na svoj prvý trailový beh?
Zdroj: sponzorovaný obsah