Najaktívnejšie sopky na svete majú obrovské množstvo energie a deštruktívnu silu. Sopky sú rovnako nebezpečné ako majestátne. Stoja za vytvorením mnohých ostrovov a dokonca kontinentov po celom svete. Naša Zem má 1500 aktívnych sopiek po celom svete. 75 percent z nich sa nachádza pozdĺž pacifického regiónu, ktorý sa rozprestiera po obvodoch zemských masívov v Tichom oceáne.

Aktivne sopky na svete

Zdroj: Rodrigo Buenda

Určenie top zoznamu najaktívnejších sopiek je v niektorých prípadoch mierne subjektívne, ale vďaka novému výskumu si sopka zaslúži byť na mieste číslo 1.

Pozrime sa na najaktívnejšie sopky na svete

9. Santa Maria – Guatemala

Santa Maria - Guatemala

Zdroj: Thegeosphere

Sopka Santa Maria sa nachádza 130 km od mesta Guatemala. Jeho kráter vznikol počas explózie v roku 1902. Patrí medzi tri najväčšie erupcie v 20. storočí a mala jedenu z piatich najväčších erupcií za posledných niekoľko sto rokov. Táto sopka sa nachádza pozdĺž zlomovej dosky Cocos a karibskej dosky; tento pohyb je zvyčajne príčinou erupcie. Posledná erupcia nastala v marci 2011.

8. Sakurajima – Japonsko

Sakurajima-Japonsko

Zdroj: wikimedia.org

Každý rok od roku 1955 táto sopka vybuchla a vytvára nebezpečné podmienky pre blízke mesto Kagošima. V súčasnosti je to najaktívnejšia sopka v Japonsku, jej erupcia v roku 2009 spôsobila tisíce úmrtí.

7. Galeras – Kolumbia

Galeras - Kolumbia

Zdroj: wikipedia.org

Vrchol Galerasu sa rozprestiera do úctyhodnej výšky 4 276 metrov nad morom. Jej prvá zaznamenaná erupcia bola v roku 1580. Neďaleko sa nachádza mesto Pasto, ktorej sopka neustále predstavuje hrozbu. Erupcia pred viac ako 500 000 rokmi skutočne vyhodila 15 kubických kilometrov materiálu do okolitej krajiny, čo výrazne ovplyvnilo geológiu regiónu.

Pozoruhodné bolo, že v roku 1978 si vedci mysleli, že išla táto sopka spať. A o 10 rokov neskôr vybuchla. Potom v roku 1993 vybuchla počas Volcano Conference a zabila 6 vedcov. Jeho neustála aktivita v poslednom čase spôsobuje ničivé otrasy v okolitých mestách a robí život v blízkosti sopky nebezpečný.

6. Mount Merapi – Indonézia

Mount Merapi – Indonézia

Zdroj: wikipedia.org

Mount Merapi chŕli veľa láva ako ktorákoľvek iná sopka kdekoľvek na svete. V októbri 2010 vyvierala láva z jej južných svahov. Táto erupcia spôsobila smrť približne 400 ľudí a zanechala veľa ľudí bez domova. Je známa ako najaktívnejšia sopka v celej Indonézii. Vybuchla v roku 2018 a spôsobila evakuáciu v regióne.

5. Taal Volcano – Phillipines

Taal Volcano – Phillipines

Zdroj: CNN.com

S 33 zaznamenanými erupciami, ktoré sa nachádzajú 48 km od Manily, je táto sopka pozoruhodná vďaka svojej úmrtnosti v priebehu rokov. Počet obetí je teraz až 6000 ľudí a vzhľadom na jeho blízkosť k hustej populácii by mohla kedykoľvek vzrásť . Teraz je sopka pomerne pokojná od roku 1977, ale ukazuje známky toho, že ďalšia veľká erupcia by mohla byť už za čoskoro.

4. Mount Nyiragongo – Kongo

Mount Nyiragongo - Kongo

Zdroj: Pinterest

Mount Nyiragongo má jedno z najväčších lávových jazier vo svojom hlavnom kráteri. Nachádza sa v národnom parku Virunga v Demokratickej republike Kongo a je zodpovedná za približne 40 percent všetkých erupcií v Afrike. Od roku 1882 vybuchla sopka 32-krát a jej lávové jazero neustále vykazuje kolísanie úrovní. Vďaka svojej veľkej lávovej aktivite predstavuje významnú hrozbu pre okolité oblasti, pretože veľké lávové toky sú tak najničivejšími aspektmi sopečných erupcií.

3. Vezuv – Taliansko

Vezuv – Taliansko

Zdroj: nicotravelling.com

Takmer všetky aktívne sopky po celom svete môžu byť nebezpečné, ak sa nachádzate v ich blízkosti počas erupcie, ale v mnohých prípadoch je naše zameranie na jednu sopku kvôli jej geografickej blízkosti k populačnému centru. Vesuv sa nachádza len 9 kilometrov od mesta Neapol v Taliansku. Táto blízkosť znamená, že je to najhustejšia obývaná oblasť s vulkanickou aktivitou kdekoľvek na svete. To spôsobilo katastrofickú erupciu v roku 79 nl, ktorá pochovala Pompeje pod popolom a lávou. Vzhľadom k jeho činnosti, je tu myšlienka, že podobná erupcia bude len otázkou času.

2. Eyjafjallajokull – Island

Eyjafjallajokull - Island

Zdroj: Ragnar Th. Sigurdsson

Okrem toho, že Eyjafjallajokull má na tomto zozname najviac nevysloviteľné meno, vybuchla až v roku 2010. Množstvo popola z tejto erupcie spôsobil globálnu krízu leteckej dopravy, ktorá spôsobila, že mnohé lety boli silne odklonené alebo zrušené. Vzhľadom k tejto relatívne nedávnej pozornosti, je to pravdepodobne jedna z najznámejších sopiek dnes. Táto konkrétna sopka má čiapočku pokrývajúcu jeho kalderu, čo je v porovnaní s inými sopečnými horami na tomto zozname pozoruhodne odlišná vlastnosť.

1. Mauna Loa – Hawaii

Aktivne sopky na svete

Zdroj: Rodrigo Buenda

Mauna Loa je najväčšia sopka na Zemi. V roku 2013 vedci oznámili, že veria, že podmorská sopka Tamu Massif bola najväčšia na svete, ale teraz si podľa National Geographic ani neuvedomujú, že je to sopka . Mauna Loa vybuchovala nepretržite 700 000 rokov – naposledy v roku 1984. Vďaka svojej sieti lávy prúdiacej okolo nej predstavuje veľké riziko pre okolité miesta.

Toto video ti pomôže pochopiť, čo spôsobujú sopky, ako sa tvoria a vybuchujú – a ukazuje, kde sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyskytujú.

Zdroj: Relife, nationalgeographic.com